NEIFF TV 2018

Sounds of New Earth - przez serce do umysłu

Główne wydarzenie muzyczne pierwszej edycji New Earth International Film Festival to koncert, który już na etapie organizacji budzi wiele pozytywnej energii. 

Bo Sounds of New Earth to przede wszystkim energia, a co za tym idzie emocje, po przez które chcemy dotrzeć do świadomości współczesnego widza i słuchacza. Jak ciężko wyobrazić sobie dobry film bez muzyki, tak i muzykę bez wybitnych artystów, którzy tę muzykę tworzą i niemal hipnotyzują publiczność w trakcie koncertów. Dlatego do projektu zaprosiliśmy artystów, którzy w tym zakresie mają wiele do zaoferowania. Motion Trio w składzie Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn  oraz Szymona Nidzworskiego, Zbigniewa Paletę i Tomasa Sancheza. Muzycy wspólnie na scenie Starej Zajezdni Kraków by Desilva zagrają koncert 16 października 2018 r. o godz. 20.00.

Gospodarzem projektu jest Motion Trio zespół, który w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia w aktualnym składzie. Ma za sobą wiele wydanych płyt - w tym jedną nagraną wspólnie z kompozytorem filmowym Michaelem Nymanem. W 2016 roku Janusz Wojtarowicz wraz z zespołem otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę filmową na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Ostatnio wydana  płyta  zatytułowana „Accordion Stories” to repertuar  iście filmowy. Można na niej znaleźć utwory z filmu „Szczęście Świata” (reż. M. Rosa) , „Dwóch ludzi z szafą” (reż. R. Polański) czy „Dziennik Obserwatora" (reż. J. Migoń). Zespół współpracował min. z Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Maksymiukiem, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Wojciechem Kilarem, Janem A.P. Kaczmarkiem, Wiaczesławem Siemionowem i Michaelem Nymanem, który po współpracy nad wspólna płytą stwierdził: "Ja i mój zespół jesteśmy pod wrażeniem siły muzyki, jaką grają. Ich dźwięki to ten element, którego brakowało w naszej pracy. Współpraca z Motion Trio, to jeden z bardziej ekscytujących projektów, w jakich brałem udział ".

Wybór artystów nie jest przypadkowy. Wszyscy mają doświadczenia w komponowaniu muzyki filmowej lub związani są z Meksykiem - Krajem Gospodarzem Honorowym NEIFF 2018. Poznajmy ich bliżej:

 • Janusz Wojtarowicz

  Akordeonista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, autor muzyki teatralnej i filmowej. Założyciel tria akordeonowego Motion Trio oraz wydawnictwa Akordeonus, wydającego płyty MT i partytury akordeonowe. Kompozytor większości utworów wykonywanych przez Motion Trio. Twórca idei, by trio akordeonowe - niczym kwartet smyczkowy - uczynić klasycznym składem wykonawczym, a tym samym, by pojęcie "trio akordeonowe" wprowadzić do literatury muzycznej na oznaczenie utworu napisanego na trzy akordeony. Laureat Nagrody za Najlepszą Muzykę Filmową (do filmu "Szczęście Świata" w reż. Michała Rosy) na 41 Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016). Uhonorowany odznaką - Honoris Gratia -,w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

 • Paweł Baranek

  Autor kilku kompozycji wykonywanych przez Motion Trio. Laureat krajowych i miedzynarodowych konkursów akordeonowych. Z Motion Trio zdobyl Grand Prix IV Miedzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralej im. Krzysztofa Pendereckiego w 2000 roku. Brał udział w masterclass min. na University of Chicago, Konserwatorium Paryskim, Royal Academy of Music w Londynie. W 2009 otrzymał nagrodę Fundacji Inne Brzmienia „Kobaltowa Muza” dla wybitnych muzyków za ich wkład w rozwój sztuki. W lutym 2011 został uhonorowany odznaką - Honoris Gratia -, w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców. Laureat Nagrody za Najlepszą Muzykę Filmową (wraz z Motion Trio) do filmu "Szczęście Świata" w reż. Michała Rosy, na 41 Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016)

 • Marcin Gałażyn

  Studiował akordeon na Akademii Muzycznej w Krakowie. Kompozytor i aranżerm, z Motion Trio jest od 1999 roku. Laureat wielu konkursów akordeonowych, kameralnych i jazzowych. Wcześniej współtworzył zespół Que Passa, z którym koncertował osiem lat, wykonując improwizowaną muzykę flamenco i latin jazz. Koordynator muzyczny i członek jury konkursowego NEIFF 2018. Uhonorowany odznaką - Honoris Gratia -, w dowód uznania za zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców, laureat Nagrody za Najlepszą Muzykę Filmową (wraz z Motion Trio) do filmu "Szczęście Świata" w reż. Michała Rosy, na 41 Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016).

 • Szymon Nidzworski

  Saksofonista reprezentujący indywidualne, oryginalne brzmienie wynikające z inspiracji muzyką klasyczną, folkiem, jazzem czy muzyką fiordów. Laureat międzynarodowych konkursów muzycznych, wykonawca muzyki filmowej.
  Kompozytor muzyki do filmów dokumentalnych: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dotknięcie ( w reż. K. Michałkiewicz) oraz do najnowszego filmu Ewy Ewart, którego pokaz specjalny planowany jest w ramach NEIFF 2018. Jego kompozycje i gra przyciągają szerokie grono odbiorców - zdobywa też uznanie wśród wybitnych artystów.

 • Tomas Celis Sanchez

  Perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Meksyku w klasie kontrabasu. Znany m.in. ze współpracy z Ewą Urygą, Krzysztofem Ścierańskim, Anną Marią Jopek, Justyną Steczkowską, Ewą Bem oraz zespołem Raz Dwa Trzy. Bierze udział w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych (Ingolstadt Jazz Tage, International Jazz & Blues Festival, Kikinda w Serbii). Koncertował podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach oraz w Instytucie Polskim w Lipsku.

 • Zbigniew Paleta

  Skrzypek i kompozytor. Grał z Ewą Demarczyk i Markiem Grechutą. Laureat nagrody Ariel Meksykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej za muzykę do  filmu Libre de culpas (1996), nominowany do nagrody za Najlepszą Oryginalną Muzykę Filmową, do filmu Su alteza serenísima w 2000 r. Na stałe mieszka w Meksyku.

   

   

   

 • Zapraszamy na koncert

  Jak powiedział kiedyś Jimmy Page - 9. najlepszy najlepszy gitarzysta wszechczasów wg plebiscytu magazynu Rolling Stone – „Muzyka to najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie”. Idea projektu i całego NEIFF to nie tylko poruszanie serc, ale i umysłów. Wierzymy, że takie podejście do tematów związanych z ekologią przyniesie konkretne rezultaty w niedalekiej przyszłości. Tymczasem w tej najbliższej zapraszamy Was na koncert.

   

  16.10.2018 godz. 20.00

  Stara Zajezdnia Kraków by Desilva

  na krakowskim Kazimierzu.

   

  Zamów bilet na koncert
   

   

   

   

  fot. Paweł Zając/Studio Station, Dominik Lichota/myMedia
  proj. grafiQa

dodaj komentarz