NEIFF TV 2018

Pejzaż smogowy - wystawa malarstwa w Instytucie Cervantesa 15-27 X

W dniach 15-27 października zapraszamy do galerii Instytutu Cervantesa w Krakowie, gdzie w ramach wydarzeń New Earth International Film Festival pokazywać będziemy wystawę "Pejzaż smogowy". Do zaprezentowania prac zostali zaproszeni artyści z Polski i zagranicy: Ronda Bautista López, Krzysztof Kiwerski, Andrzej Lichota, José Vicente Losada, Jacek Sroka oraz Mercedes de la Zarza.

 

 

 

"Wystawa zaprezentuje prace malarskie, graficzne i wideo, które odnoszą się do środowiska naturalnego – poprzez jego apoteozę lub krytykę degradacji – oraz kondycji życia w przestrzeni zurbanizowanej. Interesujące jest, że problematyka negatywnych zmian otoczenia człowieka znalazła swój wyraz wśród twórców, którzy nie zajmują się nią na co dzień, nie są również aktywistami ekologicznymi. Najwyraźniej ten aspekt życia stał się i dla nich tak ważny, że w pewnym momencie w swojej twórczości podjęli ów wątek. Tytuł wystawy odnosi się do charakterystycznego dla wielu miast na świecie zanieczyszczenia zwanego smogiem. Użyto go dla tej wystawy nieprzypadkowo, gdyż w Krakowie jest to może najbardziej dotkliwy zimowy problem, jednoczący wszystkich jego mieszkańców w walce o środowisko i jakość życia." - zapowiada kurator wystawy prof. nadzw. Małgorzata Kaczmarska. 

Wystawa jest efektem współpracy NEIFF z Instytutem Cervantesa w Krakowie i mamy nadzieję, że będzie to cykliczny element także następnych edycji festiwalu.

Warto dodać iż Instytut Cervantesa w Krakowie jest jedną z ponad 20 lokalizacji NEIFF. W trakcie pierwszej edycji odbywać się tutaj będą pokazy filmowe, warsztaty i wykłady dostępne nieodpłatnie. Między innymi zostanie pokazana hiszpańska wersja językowa filmu Ewy Ewart, "Klątwa obfitości", a także odbędzie się spotkanie z reżyserką dla widzów hiszpańsko języcznych.

 

Więcej o zaproszonych artystach:

 • Krzysztof Kiwerski

  Urodzony w 1948 w Poznaniu.

  Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.  Uprawia malarstwo i grafikę komputerową i motion graphics, zrealizował 38 filmów animowanych w tym cztery pełnometrażowe.

  Brał udział w ponad 100 wystawach, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Danii, Szwecji, Japonii, Turcji, Grecji, Jugosławii, Austrii. Swoją twórczość prezentował na 50 wystawach indywidualnych m.in. w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Zamościu, Częstochowie, Olsztynie, Genewie. Jego filmy były pokazywane na wielu festiwalach filmowych m.in. w Poznaniu, Krakowie, Oberhausen, Annecy, Cannes, Huesca, Tours, Chicago, New York; za filmy otrzymał 22 nagrody i wyróżnienia.

   

  Za twórczość malarską otrzymał m.in. II nagrodę na VII Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie, Brązowy i Srebrny Medal na ogólnopolskich wystawach malarstwa "Bielska Jesień", "Grand Prix" na ogólnopolskiej wystawie "Spotkania Krakowskie", Medal St. Wyspiańskiego na Salonie Malarstwa Krakowskiego, nagrodę regulaminową na V Biennale Grafiki w Sapporo, „Grand Prix" na V Międzynarodowym Triennale Sztuki „Sacrum". „Grand Prix” na wystawie 100-lecia ZPAP w Krakowie.

  Odznaczony Srebrnym Medalem Gloria Artis.

  Prace w zbiorach:

  Muzeum Narodowe w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, Muzeum Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Krakowa, Galerie BWA Kraków, Białystok, oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 • Andrzej Lichota

  Artysta malarz, rysownik, reżyser. Ukończył wydział malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz fakultet z filmu animowanego.

  Zajmuje się malarstwem olejnym w nurcie abstrakcji ekspresyjnej, do którego inspiracją są autentyczne przeżycia. Istotnym elementem twórczości artysty jest pejzaż, a właściwie jego struktury i fragmenty ale także spotkania i miejsca oraz szeroko pojęte odwołanie się do archetypu. W jego twórczości malarskiej światło ściera się z ciemnością a w wyniku tych starć wyłania się kolor. Szerokie impasty, używanie różnorodnych narzędzi, sięganie po środki wyrazu zakorzenione w tradycji informelu oraz często wielki format powodują, że dzieła działają niemal monumentalnie. W wyniku podróży powstały takie cykle jak Australia, Iran i La Gomera. Obecnie realizuje cykl malarski inspirowany hiszpańska Corridą.

  Stypendysta Ministra Kultury RP / 2004 / i Erich Pommer Institut / 2011 /. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. I nagroda, Ogólnopolski konkurs rysunkowy Bielsko Biała / 2016 /, kwalifikacja do brytyjskiej BAFTA / 2015 /,  III nagroda - Festiwal Satyry Europejskiej / 2008 /, wyróżnienie Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej / 2005 /, I nagroda TVN w konkursie na scenariusz / 2004 /,  wyróżnienie ufundowane przez Ministra Kultury RP / 2003 /

  Prace publikował w m.in.: "Przekrój", "Polska The Times", "Polityka", "Wprost", Dziennik Polski", "Rzeczpospolita" czy "Nowy Czas “ w Londynie.
  Autor książek i albumów – m.in. "Australia Iran La Gomera" 2016;  ”Rysunki Przyczynowo-Skutkowe” wyd. BoSz - 2006;  "Chichoty" wyd. Archeton - 2001; Albumy GREMI / 2012 i 2018 /
  Zrealizował także blisko 60 krótkich filmów animowanych z których wiele emitowano na antenie TV.

  Ważniejsze wystawy indywidualne:

  Art Fair Parallax, Kensington Town Hall, London 2018, w Hydropolis we Wrocławiu 2018,  Galerii Zuna
  we Wrocławiu 2017,  "Ancient Palaces" Villa Monastero, Varenna, Palazzo Galio we Włoszech 2016,  "Abstrakcje - Australia, Iran, La Gomera" w Galerii ARCHETURA w Krakowie 2016/2017,  Festiwalu "Satyrblues" 2009,  St Leonhard i St. Polten w Austrii 2004, Instytucie Polskim w Budapeszcie 2004. W 2008 odbyła się retrospektywna wystawa w Muzeum Karykatury w Warszawie.

  Prace znajdują się w kolekcjach m.in:  Muzeum Miedzi, Muzeum Karykatury w Warszawie, Raiffeisen Bank, PKN Orlen, GREMI International, BZ WBK, NETIA SA, Sanofi – Aventis, Ministerstwa Rolnictwa, UMWM w Krakowie.

  W kolekcjach prywatnych: w Nowym Yorku, Londynie, Merzchausen Niemcy, Sydney, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i in.

 • Ronda Bautista López

  Urodzona w 1984, Talavera de la Reina, Toledo.

   

  Wykształcenie

  2007/2009 Studia doktoranckie, Wydział Sztuk Pięknych w Pontevedra (UVIGO)

  2007 Dyplom Sztuk Pięknych, Wydział Sztuk Pięknych Cuenca (Uniwersytet Castilla - La Mancha)

   

  Nagrody:

  2011 - Pierwsza Nagroda za Ilustracja w konkursie plastycznym Młodych Artystów Castilla - La Mancha

  2010 - Pierwsza nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Biennale Malarstwa Paco Luna, Zafra (Badajoz)

  2010 - Wyróżnienie w VI Biennale Malarstwa w Salou (Tarragona)

  2007 - Pierwsza nagroda w konkursie Nowe Wartości 2007 (Pontevedra)

   

  Wystawy indywidualne:

  2016 - To Kraków. To też. To nie. NCK (Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie), Kraków (Polska)

  2014 – Local ice cream. Galeria Kameralna / Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk. (Polska)

  2012 - Kontener. Multidyscyplinarna wystawa. Instytut Cervantesa w Krakowie (Poland)

   

  Wystawy zbiorowe:

  Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, Espace IF (Limoges), Inter Arts Center (Malmö), Muzeum Sztuk Pięknych Šarišská Gallery Prešov, Museo de Santa Cruz de Toledo, Museo de Albacete, wystawa Ośrodka Provincial de Ciudad - nieruchomości Art Hall "The Brocense" Caceres, Sa Quartera Centre d'Art (Inca), Museo Antonio López (Tomelloso), Gran Teatro de Manzanares, Laxeiro Foundation (Vigo)

   

  Prace w zbiorach:

  Diputación de Ciudad – Real, Diputación de Pontevedra, Pontevedra Muzeum Addaya Centre d'Art Contemporani, Junta de Comunidades de Castilla - La Mancha, Ayuntamiento de Bolaños de Calatrava (Ciudad Real), Ayuntamiento de Miguelturra, Ayuntamiento de Talavera de la Reina, Museo La Celestina, Ayuntamiento del Carpio de Tajo, Ayuntamiento de Zafra, Fundacja Feima w Madrycie, Vicerrectorado de la Universidad de Vigo, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, Ayuntamiento de Hajdúböszörmény

 • José Vicente Losada

  Urodził się w Sewilli (1973).

  Dyplom uzyskał na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Sewilli (1997).  

  W swoich pracach podkreśla znaczenie procesu malarskiego. Stosuje duży wybór technik (zwłaszcza kolażu) i materiałów oraz porusza wiele tematów, które obejmują od krajobrazu miejskiego po pejzaż i reprezentację przyrody.

  Niektóre wystawy i nagrody: Pierwsza nagroda: VI Konkurs Malarski Fundación Gaceta de Salamanca. Nominoway do: II Ogólnopolski konkurs malarski Gúas Lozano. Nominowany do: VIII konkurs malarski Caja Rural del Sur. INICIARTE 2006. Projekt wyróżniony: "Alquimia": Conventual Santiaguista, Calera de León. "Snd Mod Style. Bienal de Arte contemporáneo de Sevilla”. Galeria Quasars, Manacor. "Wundertütte. Galerie Obrist, Essen. Niemcy

 • Jacek Sroka

  Urodził się w 1957 roku w Krakowie. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek.

  Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1981). W latach 1981-88 pracował jako asystent w macierzystej uczelni.

  Laureat nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I. Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994). Nominowany do Paszportu "Polityki" w 1996 roku. W 2001 roku zostaje laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej przez Zarząd Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków za najciekawszą wystawę indywidualną prezentowaną w Krakowie (malarstwo w Galerii ZPAP Sukiennice i grafika w Jan Fejkiel Gallery). Odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis (2016).

  W 2008 roku odbyła się retrospektywna wystawa obrazów i grafik artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie.

  Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie.

 • Mercedes De La Zarza

  Uzyskała dyplom w dziedzinie sztuk pięknych w Universidad Complutense de Madrid w 1989 r. W listopadzie tego samego roku, po uzyskaniu stypendium Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przeniósła się do Pragi, aby ukończyć studia w Akademii Sztuki.

  Dzięki otrzymanym stypendiom (Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Universidad Complutense de Madrid) w latach 90. dzieli rezydencję między Pragą i Madrytem, biorąc udział w kursach doktoranckich i pracach badawczych nad sztuką czeską.

  Jej grafiki od końca lat 80. stają się częścią zbiorów muzeów i bibliotek, w tym Biblioteki Narodowej Madrytu. W 1991 roku zdobyła nagrodę za najlepsze akwaforty w międzynarodowym konkursie Máximo Ramos.

  Od lat 90. wraz z pracą graficzną i fotograficzną rozpoczyna rozwijać projekt książek autorskich. W latach 90. bierze udział w licznych wystawach zbiorowych, w szczególności w projektach Mail Art. W tych samych latach i już w pierwszej dekadzie 2000 roku skupia się na działaniach komunikacyjnych poprzez indywidualne wystawy w Czechach (Praga, Brno, Ołomuniec, Protejov, ...) oraz w Hiszpanii (Madryt). W 1995 r. otrzymuje stypendium, aby przenieść się do Hiszpanii, gdzie w Museo de Electrografía de Cuenca realizuje różne projekty nowych technologii związanych z grafiką i fotografią. Niektóre prace pozostają w zbiorach muzeum. Rezultat badań został zaprezentowany na wystawie zbiorowej w Madrycie pod tytułem "La Huella". Powracając do Pragi, zaczyna współpracować z Czeskim Radiem, pisząc artykuły o czeskiej sztuce i je prezentując. W tym samym czasie prowadzi wykłady pod hasłem "Akt komunikatywny w sztuce" na uniwersytetach w Pradze, Brnie i liceum francuskim w Pradze. W połowie pierwszej dekady XXI wieku uczęszcza na kurs obrazu ruchomego jako słuchacz, w Praskiej Szkole Filmowej (FAMU). Od tego czasu mówi, że w jej pracach ruchomy obraz wydaje się niezbędnym narzędziem. W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku bierze udział w kilku wystawach zbiorowych i organizuje kilka wystaw indywidualnych, prezentując obrazy w ruchu (Praga, Brno i Madryt). W 2010 roku w gimnazjum francuskim w Pradze przeprowadziła zajęcia pedagogiczne, z małą grupą uczniów, na temat grafiki i jej związkiem w krajobrazem miasta w Pradze. Obecnie – po 25 latach nieobecności – przebywa z powrotem w Hiszpanii.

  Wyznaje, że stara się ożywić swoją pracę poprzez różne projekty koncepcyjne, w których narzędzie może być mieszanką technik graficznych, fotograficznych i obrazów ruchomych. Współpracuje z grupami muzycznymi Mater Dronic i Shakti's Delirium tworząc projekty ich albumów, co otwiera nowe pole w jego twórczości – wizualną narrację muzyki.

dodaj komentarz