NEIFF TV 2018

Nagrodzeni w konkursie NEIFF 2018

Werdyktem Jury pierwszej edycji festiwalu filmu ekologicznego NEIFF 2018 nagrodzone zostały filmy w 3 kategoriach: Dokument długometrażowy, dokument krótkometrażowy, animacja oraz w kategorii Sounds & Music Award:

 • FIlm dokumentalny długometrażowy:
  • MIEJSCE PIERWSZE - "The forgotten people of Amazon" - reż. Marie-Martine Buckens )Belgia
   Uzasadnienie: Za obnażenie fasadowości niektórych działań “proekologicznych”  w skali globalnej w efekcie których interesy potężnych koncernów i grup wpływu  stają się ważniejsze niż efektywna ochrona ekosystemu  i  los lokalnych społeczności oraz za potężny ładunek wiedzy na poruszany temat i wciągającą formę opowieści filmowej.
  • MIEJSCE DRUGIE - "Flood" - reż. Ohad Milstein (Izrael
   Uzasadnienie: “Woda oznacza życie, a brak wody oznacza śmierć” – pisze Autor filmu Ohad Milstein. Poprzez celne, z uwagi na miejsce akcji filmu, nawiązanie do motywu biblijnego potopu, mistycznej relacji Nieba  i Ziemi, Autor w przejmujący, budzący niepokój sposób, ukazuje swoich bohaterów, których sytuacja odzwierciedla odwieczną przyczynę  ludzkich konfliktów. 
  • MIEJSCE TRZECIE "Smog Wars" - reż. Jonathan Ramsey (Polska)
   Uzasadnienie: Za wielowymiarowe ukazanie problemu smogu  i walki o czyste powietrze. Autor skupia się  na Warszawie lecz istota zagadnienia, jak również wnioski, które płyną z filmu dotyczą wszystkich polskich aglomeracji miejskich.
  • WYROŻNIENIE Alaotra - "Endagment Threasure of Madagaskar" - reż. Julia Dordel, Guido Tölke(Niemcy)
   Uzasadnienie: Za umiejętne pokazanie jak splot czynników demograficznych i ekonomicznych staje się zagrożeniem dla egzystencji endemicznego gatunku( lemurów z Madagaskaru) oraz za interesującą opowieść o tych, którzy próbują w niestandardowy sposób zatrzymać proces degradacji środowiska  - zabójczy zarówno dla zwierząt jak i ludzi.
 • Film dokumentalny krótkometrażowy
  • MIEJSCE PIERWSZE - "Cabo Pulmo - A message to the world" - reż. Stefan Andrews (Australia)
   Uzasadnienie: Za powiew optymizmu. Na przykładzie utworzonego w Cabo Pumo rezerwatu morskiego Autor filmu, australijczyk Stefan  Andrews udowadnia, że działania naukowców wsparte przez mądre decyzje władz meksykańskiego rejonu w zgodzie z lokalną społecznością  mogą odnieść sukces i uratować coś, co wydawało się stracone – symbiozę człowieka z naturą.
  • MIEJSCE DRUGIE - "Desolation follows" - reż. Burnham Arlidge (Wielka Brytania)
   Uzasadnienie: Za przekaz, świetne operowanie przestrzenią, montaż,  subtelną muzykę i piorunujące wrażenie całości filmu. 
  • MIEJSCE TRZECIE "Where are the stars?" - reż. Muhammad Asif Islam (USA)
   Uzasadnienie: Za dojrzały, syntetyczny, impresyjny przekaz filmowy,  działający na wyobraźnię  poprzez  obraz, montaż, muzykę i minimalistyczną dawkę werbalnej informacji.
  • WYRÓŻNIENIE  "Manchar the Last of the Lake People" - reż. Aftab Abbasi (Pakistan)
   Uzasadnienie: Za przejmujące, poprzez swą prostotę, ukazanie ginącego świata ludzi i ich naturalnego środowiska – na przykładzie tragicznej  sytuacji ekologicznej  jednego z największych jezior w Azji. 
 • Animacja
  • MIEJSCE PIERWSZE -  „Plantae” - reż. Guilherme Gehr (Brazylia)
   Uzasadnienie: Za niezwykle sugestywną, poetycką wizję konsekwencji niszczenia natury oraz za piękny język wizualny i perfekcję realizacyjną.
  • DRUGIE MIEJSCE  „Look”- prod. MeinArt Animation Studio (Litwa)
   Uzasadnienie: Za połączenie mądrych obserwacji i dowcipnego poczucia humoru w ukazaniu groźnych dla zwierząt konsekwencji konsumpcyjnej działalności człowieka.
  • Trzecie MIEJSCE  „Pulse” - reż. Patrick De Carvalho (Francja)
   Uzasadnienie:  Za stworzenie silnego i przejmującego obrazu o zabijaniu wielorybów oraz za stworzenie bohatera który uczy nas wrażliwości i pokory dla natury.
  • WYRÓŻNIENIE „Water is life” - reż. Michael Genz (USA)
   Uzasadnienie: Za zwrócenie uwagi na niszczenie zasobów natury oraz lokalnych społeczności dla żądzy zysku.
 • Nagroda Specjalna  "Najlepszy soundtrack" - "PLASTIC" - reż. Sébastien Baillou (Belgia)
  Uzasadnienie: Za piękne dzieło muzyczne. Muzykę inteligentną, subtelną, dopracowaną i porywającą. Każdy detal animacji podkreślono w sposób bardzo przemyślany, nienahalny. Doskonale dobrano barwy i instrumentarium, tworząc niebanalny i nieoczywisty klimat. 

Wyniki zostały ogłoszone na Gali Zamknięcia NEIFF 2018, która miała miejsce wczoraj tj 21 X w auli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Galę poprowadzili: Aleksandra Kutz i Paweł Izdebski.

dodaj komentarz